Akrokorynt

Akrokorynt, wyrastający wysoko ponad miastem, to zdumiewająca skała, do dzisiaj otoczona dwoma kilometrami starożytnych murów. W średniowieczu ten starożytny koryncki akropol był jedną z najpotężniejszych twierdz w Grecji, obleganą przez coraz to nowe zastępy najeźdźców próbujących opanować Peloponez.

Na szczyt idzie się — lub jedzie taksówką (w kilka osób wychodzi nawet niedrogo) —  ok. 4 km. Na przestrzeni sześćdziesięciu akrów można do woli spacerować pośród kaplic, meczetów, budynków mieszkalnych i instalacji obronnych, wzniesionych kolejno przez Greków, Rzymian, Bizantyjczyków, frankońskich krzyżowców, Wenecjan i Turków. Patrząc w dól, na Zatokę Sarońską i Koryncką, nietrudno zrozumieć strategiczne znaczenie fortecy.

Znakomicie zachowały się ruiny z czasów Imperium Osmańskiego, w innych częściach Grecji zazwyczaj całkowicie zniszczone po odzyskaniu niepodległości. W pół drogi na wzgórze widać nadal działającą Fontannę Hatzi Mustafy, do której dodano rzeźbione chrześcijańskie krzyże. Turecka jest w znacznej części również zewnętrzna brama do cytadeli. Środkowa z trzech bram jest kombinacją architektury weneckiej i frankońskiej; wewnętrzną, bizantyjską, wzniesiono wykorzystując wieże z IV w. p.n.e.

Wewnątrz twierdzy na pierwszym wzniesieniu (po prawej) zachowała się frankońs­ka wieża warowna, po raz ostatni wykorzystana w 1828 r., podczas Powstania Greckiego. Idąc dalej, po lewej mija się interesujące (acz niebezpieczne) cysterny

—  pozostałość po tureckiej łaźni — oraz rozsypujące się bizantyjskie kapliczki. W południowo-wschodnim narożniku kryje się górne źródło Pejrene. Znaleźć je jest nader łatwo: należy poszukać wąskiego, zarośniętego wejścia, od którego po żelaznych schodach schodzi się jakieś trzy metry do stalowej zasłony. Stąd szerokie kamienne stopnie prowadzą do niedużego zbiornika (podobno nigdy nie wysechł), z którego wyłania się łuk z IV w. p.n.e., niczym strażnik strzegący wody i ciemności. Na północ od fontanny, na drugim, wyższym wzniesieniu znajduje się Świątynia Afrodyty, najpierw sakralny dom publiczny, potem kościół, meczet i belweder.

Avatar photo
Jestem Blogerem , lubie podróżować
Back To Top