Obiekty (wt.-niedz. 8.30-15.00; 200 dr) są dobrze opisane, przystępnie przedstawione i uparcie przypominają o swej sławetnej przeszłości. To dobry pomysł, aby najpierw zwiedzić muzeum (godziny otwarcia podobne jak w reszcie obiektów). Zrekonstruowano tu typowe fragmenty budowli wraz z fryzami i posągami, by lepiej oddać ich pierwotną wielkość. W sprzedaży jest doskonały przewodnik napisany przez Karla Lehmanna, amerykańskiego archeologa, który prowadził tu wykopaliska.
Pierwsza budowla to Anaktoron, sala do pierwszego stopnia wtajemniczenia w misteria, która w swym obecnym kształcie pochodzi z czasów rzymskich. Jej wewnętrzne sanktuarium oznaczono ostrzegającą stelą (do obejrzenia w muzeum), zaś w południowo-wschodnim narożu można dostrzec miejsce do składania ofiar. Obok stoi Arsinoeion, największa starożytna rotunda w Grecji. Pomiędzy murami natrafiono na kamienny ołtarz, najstarsze z tutejszych znalezisk. Trochę dalej, po tej samej stronie ścieżki jest Temenos, czworokątna budowla bez dachu, gdzie prawdopodobnie ucztowano, a przy jej tylnym narożu stoi Hieron. Postawiono pięć kolumn oraz architraw fasady tego wielkiego budynku, w którym odbywał się drugi stopień inicjacji. Pochodzi on w większości z IV w. p.n.e. i w czasach rzymskich był dokładnie remontowany. Kamienne stopnie zastąpiono nowymi, lecz rzymskie ławy dla widzów pozostały na swych dawnych miejscach, tak jak święte kamienie, przy* których wysłuchiwano spowiedzi.
Po zachodniej stronie ścieżki można dostrzec zarysy teatru, a powyżej znajduje się fontanna Nike, znana z misternie wyrzeźbionego w marmurze posążku „Skrzydlata Nike z Samotraki”. Kiedyś stawiał on czoło wiatrom na dziobie marmurowego stateczku, który w 1863 roku odkryli Francuzi i przewieźli do Luwru, znacznie później przesyłając kopię tutejszemu muzeum. Jeszcze wyżej na wzgórzu, naprzeciwko rotundy stoją wymyślne średniowieczne fortyfikacje, w całości wzniesione z dawniejszego budulca. Na końcu, na wzgórzu za rzeką stoi monumentalna brama, ofiarowana Wielkim Bogom przez Ptolemeusza II. Wiele jej fragmentów leży rozrzuconych po całym wąwozie.