Poniżej omówiono najważniejsze stacje, dworce i terminale promowe w Atenach oraz dojazd z nich do centrum miasta.
Lotnisko
Lotnisko ateńskie — Elinikon — leży na południowym wschodzie, 9 km od centrum w stronę Glifady. Składa się z dwóch odrębnych części: zachodniej (Thissi) i wschodniej (Anatoli). Wejścia do obu, po dwóch stronach ogrodzenia, oddalone są od siebie o pięć minut jazdy. Wyjeżdżając, należy pamiętać, iż samoloty Olympic Airways na liniach krajowych i międzynarodowych odlatują z terminalu zachodniego, zaś wszystkie pozostałe ze wschodniego. W obu terminalach znajdują się kantory wymiany walut, na wschodnim czynny całą dobę, na zachodnim tylko 7.00-23.00. Prosić o przynajmniej kilka banknotów o niskich nominałach, którymi będzie można zapłacić za autobus czy taksówkę.
Do miasta najłatwiej i najprościej dostać się taksówką; przejazd do centrum Aten lub Pireusu kosztuje ok. 1000 drachm. Bezpośrednio po wejściu do_samochodu . należy upewnić się, czy widać włączony taksometr; niekiedy cenę ustala się od razu z góry. Zdarzają się próby naciągania turystów nawet na duże sumy. Bywa też, że do jednej taksówki zabieranych jest kilka zupełnie sobie obcych osób, z których każda płaci osobno pełną taryfę.
Kto skłonny jest trochę poczekać i ponosić bagaże, może zabrać się niebiesko-żółtym piętrowym autobusem pospiesznym (zob. inf. w ramce na str. 50), który kursuje regularnie z obu terminali do wybranych punktów w centrum miasta. Bilet kosztuje aktualnie 160 dr (240 dr od 24.00 do 5.30) i kupuje się go zwykle w autobusie (niezbędne drobne pieniądze).
Dworce kolejowe
W Atenach przy ulicy Deliganni, znajdują się dwa, sąsiadujące ze sobą dworce kolejowe, oddalone o kilkaset metrów na północny zachód od Omonii. Stathmos Larissis obsługuje linie w kierunku północnym (Larisa, Saloniki, Bałkany, Europa Zachodnia i Turcja). Stathmos Peloponisou, trzy przecznice na południe, to stacja końcowa kolejki wąskotorowej kursującej po Peloponezie z odnogą do Patras (głównego portu, do którego przypływają promy z Włoch i Korfu).
Z obu stacji idzie się ok. 5 minut do hoteli w rejonie Platia Viktorias i Eksarhii. Obie te dzielnice, położone niedaleko Narodowego Muzeum Archeologicznego, pełne są znakomitych barów i restauracji. Do hoteli w innych częściach miasta można dojechać żółtym trolejbusem # 1, który przejeżdża tuż obok dworca Larissis (z dworca Peloponisou przechodzi się wielką stalową kładką dla pieszych) i dalej przez plac Omohia, ulicą Stadii na Sintagmę, skąd skręca w Filleninion w stronę Łuku Hadriana (rejon Mets), po czym ulicą Veikou zmierza na plac Koukaki (po południowo-wschodniej stronie wzgórza Filopappou).
Ostrzegamy przed taksówkami (zarówno zarejestrowanymi, jak i nie licencjonowanymi) na postojach koło stacji kolejowych—często polują na naiwnych, świeżo przybyłych turystów, których łatwo oszukać niebotycznie zawyżając opłatę za przejazd.
Dworce autobusowe
Dworce autobusowe są również dwa. Jeden to Kifisou 100, na którym zatrzymują się autobusy z Grecji Północnej i Peloponezu, oddalony od centrum miasta o 10 minut jazdy autobusem. Najtaniej pokonać tę odległość autobusem miejskim #051 (wysiada się na rogu ulic Vilara i Menandrou w pobliżu Omonii, zaledwie jedną czy dwie przecznice od przystanku żółtego trolejbusu.
Autobusy z Grecji Centralnej (szczegółowe trasy podano na str. 122) zatrzymują się na dworcu Liossion 260, na północ od stacji kolejowych; do centrum kursuje stąd niebieski autobus miejski # 024 (na plac Sintagma).
Poza tym do Aten kursują także międzynarodowe autobusy OSE, podlegające kolei, które zatrzymują się na stacjach kolejowych. Prywatne autobusy międzynarodowe odjeżdżają z wielu różnych punktów, najczęściej w pobliżu stacji kolejowych lub Kifisou 100; niektóre docierają aż do samego centrum miasta.
Pireus: promy
Z terminalu promowego w Pireusie najprościej dojechać do centrum metrem (na stacje Monastiraki, Omonia lub Viktorias). Metro kursuje od 6.00 do 24.00, za przejazd płaci się 75-100 dr w zależności od strefy. Na lotnisko kursuje autobus pospieszny # 19.