Cheronea

Dokładnie na północ od Lewadii, przy głównej drodze do Lamii rozegrała się jedna z najsławniejszych bitew starożytności. Chodzi o Cheroneę, gdzie w 338 r. p.n.e. Filip Macedoński odniósł druzgocące zwycięstwo nad stworzoną przez Demostenesa koalicją Ateńczyków, Tebańczyków i Greków z Peloponezu. Klęska oznaczała w istocie koniec miast-państw, które od tej pory znalazły się pod panowaniem najeźdźców: najpierw Macedończyków, potem Rzymian.

Obok drogi we współczesnej HERONII stoi imponujący sześciometrowy kamien­ny lew z dawnego pomnika ku czci poległych w bitwie Tebańczyków (bądź też, jak twierdzą inni, Macedończyków). W pobliżu czynne jest niewielkie muzeum eks­ponujące lokalne znaleziska archeologiczne; powyżej wsi widać pozostałości po umocnieniach akropolu i teatrze u jego podnóża. Heronia była w starożytności niedużym prowincjonalnym miasteczkiem, w którym urodził się Plutarch (inne źródła jako miejsce urodzin Plutarcha podają Cheroneę).

Pole bitewne oddalone jest o 3 km na wschód, w stronę wsi AKONDIO, gdzie nad rzeką wznosi się macedoński kopiec grobowy.

Both comments and pings are currently closed.

Comments are closed.