9 km na wschód od Paleopoli na północnym wybrzeżu jest THERMA (LOUTRA), jedno z lepszych miejsc na pobyt z racji strumieni i platanów. Choć jest tu tylko jedna ulica i jeden drogi hotel (z kilkoma tańszymi pokojami), w lipcu i sierpniu panuje tłok. Przyjeżdżają głównie hipisi z Niemiec albo starsi Grecy „do wód”. Nadmiar turystów przenosi się na brzydkie pole kempingowe nad morzem, 2 km dalej. Poza sezonem można w spokoju nacieszyć się gorącymi źródłami (od nich pochodzi nazwa miejscowości) albo w nowoczesnych łaźniach, albo w starych łaźniach z drewnianą sztukaterią, albo w basenie z letnią wodą na dworze. Niewiele z tych obiektów jest czynnych od października do czerwca.
Żyzne tereny wokół tej rozproszonej wioski są dobre na spacery, a ambitni mogą wspiąć się na górę Fengari (Górę Księżycową, zwaną także Saos), najwyższą na wyspach egejskich (1611 m n.p.m.). Droga w obie strony zajmuje 6-8 godzin. Można również wyjść z Hory, ale trasa jest trudniejsza. W pogodne dni widok ze szczytu rozciąga się od równiny trojańskiej na wschodzie po górę Athos na zachodzie.
Na północnym wybrzeżu Samotrake wszystkie plaże są kamieniste i odsłonięte. Lepsze można znaleźć na południu wyspy. Kilka autobusów jeździ codziennie aż do PROFITIS ILIAS, ładnej wioski na wzgórzu, gdzie są dobre tawerny, lecz brak zakwaterowania. Jedzie się przez Lakomę, w której można wysiąść na dwugodzinny spacer do Pahia Ammos. z piaszczystą plażą na 800 metrów długą oraz źródłem słodkiej wody. Najbliższe sklepy są w ŁAKOMIE, lecz nie zniechęca to tłumu turystów, którzy latem przypływają także łodziami. W ten sposób, mijając nadmorskie wodospady Kremasta Nera, można również dotrzeć do Kipos, następnej ładnej piaszczystej plaży ze źródłem słodkiej wody na południowo-wschodnim krańcu wyspy.