VATHI, założone w 1830 roku, leżące wzdłuż stromego wybrzeża na północnym wschodzie, nad mocno wciętą zatoką, jest głównym portem promowym i stolicą prowincji, w czym zastąpiło miasto Hora. Jest raczej nieciekawe, z wyjątkiem wspaniałego Muzeum Archeologicznego (wt.-niedz. 8.30-15.00, wstęp 500 dr), jednego z najlepszych w Grecji. Mieści się ono w starym budynku Paskallion i w nowym oddziale po drugiej stronie ulicy, który został zbudowany specjalnie dla umieszczenia głównego eksponatu, majestatycznego posągu (kouros) pięciometrowej wysokości, który odkryto, jak zresztą większość eksponatów, na miejscu świątyni Hery. Ten największy wolno stojący posąg z czasów starożytnej Grecji był poświęcony Apollinowi. Odkryto go wraz z kultowym zwierciadłem Hery, jednym z dwóch znanych w Grecji. Jednocześnie znaleziono inne dary ofiarne, wykonane według wzorów egipskich, co dowiodło istnienia połączeń handlowych oraz pielgrzymek pomiędzy Samos a deltą Nilu już w VIII w. p.n.e. Kolekcja mniejszych przedmiotów w budynku Paskallion potwierdza egzotyczne tendencje w ówczesnej sztuce, jak
również wpływy z Mezopotamii i Anatolii. Najbardziej znane eksponaty to kilkanaście głów gryfów odlanych z brązu (Samos było centrum ich produkcji w VII #w. p.n.e.), które-miały odstraszać złe duchy.
Zatoka, zwykle cuchnąca, nie nadaje się do kąpieli. Nadbrzeżną ciekawostką jest stary , francuski kościół katolicki z łacińskim napisem ECCLESIA CATOLICA, gdzie tylko raz na miesiąc odbywają się msze. W 1974 roku wyspę opuściły ostatnie zakonnice, które już od lat siedemdziesiątych XIX wieku nauczały pokolenia tutejszej elity. Reszta miasta jest ciekawsza, a szczególnie podobny do muzeum sklep z antykami Mihalisa Stavrinosa obok „Lwiego placu”. Tutaj, jeśli masz ochotę, możesz zainwestować w rozmaite świecidełka lub ocalić unikalne drzeworyty przed molami. Jeszcze ciekawsza jest miejscowość ANO VATHI, 150 m n.p.m., zachowane skupisko zrujnowanych domów krytych dachówką i cel wielu pieszych wędrówek. Warto zajrzeć do maleńkiej kaplicy Agios Athanasios, gdzie znajduje się temblon i proste freski.